Dekorativní zahradní pergola

« Zpět na blog

Zahrada ve vnitrobloku je ideálním místem pro odpočinek a relaxaci. Ranní káva, chvilka s knížkou, setkání s přáteli nebo jen zírání do nebe – vše na zahradě „chutná jinak“.

Naší radostí je nejen lenošení, ale také péče o zahradu a péče o ni, aby vypadala krásně. Dekorativní rostliny, kvetoucí květiny - to vše dělá naši zahradu jedinečnou. Každý je jiný, nenajdeme dva stejné.

Zahradní rostliny jsou jedna, druhá cool zahradní dekorace se může stát prvky pouličního mobiliáře; jedny z nejzajímavějších jsou pergoly. Pergola je půvabnou dekorací a zároveň místem, kde můžete v horkém počasí relaxovat ve stínu nebo se schovat před drobným deštěm. Jeho provedení se obvykle skládá z vysokých sloupků spojených příčnými trámy nebo příhradovým vazníkem.

Pergolu je možné umístit do kterékoli části zahrady nebo třeba u terasy. Efektivním využitím pergol je také vytváření průchodů (oddělujících navazující části zahrady) a bran (když je postavíme u vchodu). Jeho rostliny zdobí rostliny s vysokým stonkem.

Popínavé okrasné rostliny
Zahradní pergoly mohou krásně ozdobit dvorek nebo pozemek. Mohou být osázeny různými odrůdami rostlin; v závislosti na designu zbytku zahrady a našem vkusu. Při výběru bychom se měli rozhodnout i pro rostliny rostoucí poměrně rychle, aby efekt nemusel čekat dalších 10 let. Přerůstáním konstrukce vznikne zastíněný a okouzlující prostor. Zároveň se stanou jedinečnou ozdobou zahrady.

Níže uvádíme několik návrhů, které vám pomohou vybrat rostlinu, kterou chcete na pergole pěstovat:

  • Aktinidie čínská - rychlý růst, dekorativní olistění (vzhledem připomínající světlý semiš) a jedlé plody. Při výběru této rostliny mějte na paměti, že není odolná vůči nízkým teplotám (pod -10oC). Místa vhodná pro ni proto budou místa chráněná před větrem. Na zimu se vyplatí pergolu přikrýt agrotextilií nebo slaměnou rohoží, rostlinu to pomůže ochránit. Pokud chceme pěstovat ovoce, je potřeba zasadit pár kousků, aby došlo k opylení (na některých se objevují pouze samčí květy, na jiných samičí).
  • Clematis (plamének) - jedna z rostlin nejčastěji používaných u pergol. Má různobarevné květy, které kvetou velmi dlouho – od května do října. Při výběru se vyplatí poradit se s odborníkem, protože plamének je náročná rostlina. Cítí se dobře na teplém, ale stinném místě; na neustále vlhké půdě plné živin. Musí být také řádně přihnojován a prořezáván.
  • Variabilní tatarák - nabídka pro méně zkušené zahradníky. Nevyžaduje zvláštní péči; roste stejně dobře na slunci i v polostínu. Může růst i na půdě chudší na minerály. Vyznačuje se pokroucenými, pilovitými a vícebarevnými (zeleno-bílo-růžovými) listy. Objevují se na něm i bobule (nejedlé).
  • Pravá réva - je rostlina, která dala podnět k existenci pergol. Na to, aby pěkně rostl a plodil, nejsou žádné velké požadavky. Stačí slunné místo a pravidelný řez rostoucích výhonů. Musíte také pravidelně kontrolovat škůdce.
  • Břečťan obecný – rostlina rychle roste a je dlouhověká. Mladé listy jsou chlupaté a starší jsou dermální a lesklé; květy (pokud se objeví) jsou pouze na starším břečťanu. Rostlina je nenáročná na půdu, ideální jsou pro ni stinná místa. Jen je třeba dávat pozor, aby moc nerostla. Břečťan je jedovatá rostlina.
  • Zimolez - vyznačuje se malými, tmavě zelenými listy a květy s úzkými okvětními lístky. Květy kvetou na přelomu června a července a jejich vůně je úžasná.

Blog

Také zkontrolujte.

ABC pro správné měření žaluzií

ABC pro správné měření žaluzií

Když přemýšlíme, co zvolit jako zakrytí okna, častěji se rozhodujeme pro rolety. Díky četným výhodám jejich popularita neustále roste. Široký...

Více »

Všechny články a tipy »