Když už mluvíme o nejinteligentnějším domě, jedná se o budovu, která byla vybavena moderními technologiemi pro zvýšení komfortu a bezpečnosti svých obyvatel. Jednou z jeho klíčových vlastností je schopnost zvýšit energetickou účinnost při užívání a provozu budovy.
Rozvoj technologií nepochybně ovlivňuje náš každodenní život. Používáme v práci i doma. Má nám pomoci udělat něco rychleji a efektivněji, rychleji komunikovat, zvýšit pocit bezpečí; dalo by se to dlouho vyměnit. Technologie nám zkrátka mají usnadňovat život. Myšlenka inteligentní konstrukce je relativně nová a rozhodně stále ne příliš běžná. Inteligentní budova byla donedávna synonymem něčeho exkluzivního a elitního. V současnosti jsou však systémy pro chytrou domácnost stále dostupnější a za chvíli budou široce využívané nebo dokonce nezbytné.
K této skutečnosti přispívá i rostoucí povědomí o nutnosti snižovat spotřebu energie. Směrnice Evropského parlamentu z roku 2010 navíc ukládá členským zemím povinnost od začátku roku 2019 všechny nově postavené veřejné budovy a od začátku roku 2021 všechny nové návrhy domů vzniklé v Evropské unii byly vyvíjeny s myšlenkou s nejnižší možnou spotřebou energie. V budované budově může být inteligentní instalace založena na tradiční kabeláži. Ve stávajícím, pokud se chcete vyhnout kování stěn a renovaci, se obvykle používají rádiové bezdrátové systémy. Návrh inteligentní instalace musí vycházet z podrobné analýzy potřeb a požadavků obyvatel.
Jak chytrá domácnost usnadňuje každodenní fungování
V minulosti měla každá z instalací používaných v domácnosti jeden úkol a individuální automatizaci se samostatnými ovladači a dálkovými ovladači, např. zabezpečovací systém nebo topný kotel. V době, kdy se v domácnostech objevovaly nové a stále modernější instalace: klimatizace a větrání, různá osvětlení, žaluzie (vnitřní i venkovní), multimédia nebo zavlažování zahrady, ak? potíže související s odděleným ovládáním. Inteligentní technologie v tomto případě vznikly na základě potřeby propojení jednotlivých systémů v jeden za účelem jednotného a snadného ovládání.
Práce chytré domácnosti je založena na práci počítače – rozsáhlého ovladače, který sbírá a zpracovává signály ze senzorů umístěných v domě a zahradě. Slova - klíče, které se objevují u hesla "chytrý dům" jsou hlavně:
Komfort - pohodlí při používání systému chytré domácnosti je založeno na vzdáleném provádění řady ovládacích a řídících činností za uživatele.
Stav - zahájení poplachových, bezpečnostních nebo odstrašovacích procedur, když se objeví nebezpečné situace vně nebo uvnitř budovy: mimo provoz v době nepřítomnosti obyvatel - zaslat Informace majitelům a bezpečnostní kanceláři, ale také osvětlení, žaluzie nebo zámek dveří; uvnitř: kouř, uhlík, podchlazení, povodeň atd.
Úspora při užívání budovy – odhadem, inteligentní instalace může ušetřit cca 30 % nákladů. Správná konfigurace ovlivňuje spotřebu elektřiny a plynu. Například: práce s pohybovými čidly zhasne světlo, když v místnosti nikdo není, vypne klimatizaci po otevření okna/dveře na terasu, sníží teplotu a odstraní ji...ať už z elektrické sítě zbytečné zařízení pro noční spánek a/nebo nepřítomnost členů domácnosti, nespustí zavlažovací systém zahrady, pokud nedávno pršelo.
Jak začít využívat solární energii? Pokud vás zajímá, jak začít využívat solární energii, zde je několik kroků, které můžete udělat: Proveďte analýzu svého...