Kryty na okna a domácí mazlíčci – jak chránit kryty na okna před poškozením?

« Zpět na blog

Bez ohledu na to, jaký typ okenního krytu jsme zvolili, jeho kontakt se zvířaty na něj nemusí mít dobrý vliv. Znamená to ale, že přítomnost psa nebo kočky v domě nám vnucuje okna bez jakékoli formy ochrany před sluncem a zvědavými pohledy? Naštěstí to není jediný scénář, který můžeme použít.

Proč jsou rolety a žaluzie cílem zvířat?

Ještě předtím, než se pustíme do hledání krytů na okna, které se perfektně hodí do domova plného zvířat, měli bychom se zamyslet nad tím, proč je zvířata tak často poškozují. Důvodů pro to je přinejmenším několik. Pokud se tedy seznámíme s mechanismy, které mazlíčky pohánějí, pak pro nás bude snazší najít řešení problému.

Pes - ochránce

Pes ponechaný doma ví, že je nejen nejlepším přítelem člověka, ale také ochráncem jeho majetku. Jeho úkolem je reagovat na hrozbu a zvíře to dělá, jak nejlépe umí. Bohužel se to velmi často stává v neprospěch okenní clony. Pes, který pozorně pozoruje své okolí, většinou vnímá nejvíce podnětů, které způsobují jeho úzkost venku. Pokud nejsou žaluzie zatažené, takže nevidíte nic, co se děje za oknem - uvidí pohyb , uvidí projíždějící auta a dopravu a často může pozorovat i cizí lidi procházející okny. Nestačí mu, aby si myslel, že musí bránit své věci. Bohužel je okno zavřené, takže obětí instinktu svého obránce je především slepý.

Štěně, které rádo kouše

Ne každý pes ničí předokenní rolety, protože chce svého majitele ochránit před případnými hrozbami. Pokud u nás žije štěně, dobře víme, že se může prokousat doslova čímkoli . Má silné zuby, které se tvarují, takže jeho chování je podobné jako u prořezávaného dítěte. Bohužel, štěně má mnohem větší potenciál, pokud jde o to být destruktivní.

Pes, kterému chybíš

Ani při nejlepší vůli nejsme schopni být se zvířetem neustále doma. Někteří psi jsou dobří v samotě, ale není to pravidlem. Nechybí domácí mazlíčci, pro které je nutnost dlouhé hodiny čekat na svého majitele skutečnou noční můrou. Opět může být užitečné připomenout si chování, které je typické pro malé dítě. Pes, stejně jako batole, se musí vypořádat s úzkostí z odloučení . Odchod majitele z domova je pro něj malý konec světa, jak můžeme vidět pozorováním jeho chování. Pokud jsou okousané a roztrhané nejen žaluzie, ale i další snadno dostupné prvky a pes nám nedovolí ani zout boty, dožadující se uvítacího pohlazení – právě jsme našli zdroj problémů.

pieski-wygladaja-przez-okno.jpg (106 kB)

Jak řešit nejčastější příčiny poškození záclon a jiných předokenních rolet zvířaty?

Pochopení důvodů, proč jsou naše okenní kryty v žalostném stavu, je polovina úspěchu. Pak můžeme začít hledat efektivní řešení problému. Pokud tedy máme dojem, že náš pes je ochránce, nechejte žaluzie a rolety zatažené jen napůl . To mu umožní pozorovat, co se děje venku, a tím - realisticky posoudit, co je hrozbou a co ne. Pes hlídač neničí kryty oken ze strachu nebo z nudy. Činí tak proto, že mu znesnadňují plnění povinností, které si sám ukládá. K tomu, že se mazlíček bude cítit jistěji, jistě přispěje i vhodná úprava krytů oken.

Bojovat se zvykem domácího mazlíčka žvýkat cokoliv, co je v dosahu jeho zubů, je o něco složitější. Ani v tomto případě nejsme bez podpory. Co by nás mělo vést v první řadě je stanovit si cíl odradit ho od zaměření na okenní kryty . Teoreticky by tento problém měl vyřešit dostatek žvýkacích hraček. Protože tomu tak ale není vždy, vyplatí se hledat i jiná řešení. Ve zverimexech jsou k dostání spreje, které štěňatům nepříjemně zapáchají a chutnají. Nastříkáním na rolety a žaluzie může být jejich žvýkání pro vašeho psa trochu méně přitažlivé. Někdy pomůže i dlouhá procházka se štěnětem těsně před odchodem z domu . Unaveného psa mnohem méně zajímá žvýkání všeho kolem a mnohem více odpočinek.

Jak si ale poradit, když je to právě strach z odloučení, kvůli kterému je stav našich okenních krytů stále žalostnější? Není těžké uhodnout, že nejlepším řešením by bylo být se svým psem neustále doma. Bohužel ne každý si to může dovolit. Proto se vyplatí zajistit žaluzie a vnitřní rolety, například jejich vytažením na dobu naší nepřítomnosti doma . Může být také dobrý nápad poskytnout vašemu psovi další pobídky, na které se může soustředit, zatímco čeká na náš návrat. Pokud se problém místo zlepšení zhoršuje, zvažte návštěvu psího psychologa. Ten jistě najde zdroje separační úzkosti dříve než my, ale také způsoby, jak s ní účinně bojovat.

Blog

Také zkontrolujte.

Všechny články a tipy »